دسته‌بندی نشده

راه‌های نگهداری برنج

راه‌های نگهداری برنج

برنج یکی از اصلی‌ترین مواد غذایی مصرفی در کشور ما ایران است. بسیاری از هموطنان ما در فصل برداشت برنج که قیمت بازار به‌صرفه‌تر و ارقام موجود در بازار تازه‌تر و متنوع‌تر از دیگر اوقات سال است، برنج سالانه خود را خریداری می‌کنند و از طریق راه‌های نگهداری برنج تلاش می‌کنند تا پایان سال آن‌ها را سالم نگه دارند.

 با توجه به سرانه مصرف سالانه برنج در ایران که بین ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم برای هر نفر است، نگهداری برنج در این حجم زیاد یکی از چالش‌های خریداران عمده برنج است.

در این نوشته ابتدا خیلی کوتاه فراگیرترین آفات برنج را معرفی می‌کنیم و سپس چند راه نگهداری برنج را توضیح می‌دهیم.

آفات برنج

از شایع‌ترین آفات برنج، حشره‌ای است که با نام شپشک شناخته می‌شود. تخم این آفت از قبل در برنج موجود است و در اثر رطوبت و گرما رشد می‌کند و تکثیر می‌شود. این حشره سرخرطومی که کمی از مورچه کوچک‌تر است، ۴ ماه زندگی می‌کند و می‌تواند ۴۰۰ تا ۵۰۰ تخم بگذارد و به سرعت تکثیر شود.

دیگر موضوعی که کیفیت برنج را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، نگهداری آن در زیر نور آفتاب یا در ظروف پلاستیکی بی‌کیفیت است که باعث خرد شدن دانه‌ها و از بین رفتن عطر و بوی طبیعی برنج می‌شود.

راه‌های نگهداری برنج

همیشه بهترین راه، پیشگیری از آفت‌زدگی و مراقبت است. بهترین توصیه‌ای که می‌توانیم به شما بکنیم این است که برای مصرف یک‌ماهه یا چند‌ماهه خود برنج بخرید و ریسک نگهداری طولانی‌مدت مقدار زیاد برنج را نپذیرید.

 اما اگر مجبور بودید مقدار زیادی برنج را در طولانی مدت نگهدارید، نکته اول درباره نگهداری برنج این است که محل نگهداری آن باید خشک و خنک باشد.

 گرما و رطوبت باعث رشد و پیدایش آفات در برنج می‌شود. پس محلی خنک برای نگهداری برنج تدارک ببینید، از کیسه‌های برنج کنفی و پارچه‌ای استفاده کنید، کیسه‌ها را روی بارچین و با فاصله از هم و از دیوارها قرار دهید و مطمئن شوید هوا می‌تواند در میان کیسه‌ها جریان پیدا کند و خنک بماند.

قرص برنج یک راه پیش‌گیری یا از بین بردن آفات برنج است که البته بسیار سمی و خطرناک است و استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

قرار دادن بوته سیر یا حبه‌های سیر داخل کیسه‌های برنج یکی از راه‌های سنتی و آسان برای دور نگه داشتن حشرات از برنج است.

برگ زیتون تلخ، زردچوبه و زنجفیل دیگر چیزهایی هستند که به دور ماندن آفات و حشرات و نگهداری برنج در مدت طولانی کمک می‌کنند.

اگر برنج دچار آفت شپشک شده بود بهترین راه این است که آن را در جایی که هوای آزاد جریان دارد اما نور مستقیم خورشید نمی‌تابد قرار دهید تا حشرات کاملاً از آن خارج شوند.

باقی مانده شپشک نیز با در معرض باد قرار دادن برنج‌ها از آن جدا می‌شوند. توجه کنید که آفتاب مستقیم باعث خرد شدن دانه‌های برنج می‌شود.

 راه دیگری که برای پیشگیری از شپشک زدن یا حتی از بین بردن حشره‌های برنج استفاده می‌کنند، قرص سیر است. این قرص‌ها معمولاً ترکیب‌هایی فسفردار هستند. ترکیب‌های فسفردار بوی سیر می‌دهند و به همین دلیل در بازار به قرص سیر معروف هستند ولی در واقع سیری در تهیه آن به کار نرفته است.

البته قرص خود گیاه سیر هم در بازار موجود است اما بیشتر قرص سیرهایی که در داروخانه یا عطاری‌ها به فروش می‌رسند، قرص «فستوکسین» است.


قرص فستوکسین تصعید می‌شود. در انبارهای بزرگ، پلاستیک‌های بزرگی روی گونی‌های برنج می‌اندازند و این قرص‌ها را زیر آن‌ها قرار می‌دهند و با بخار ناشی از تصعید قرص آن را ضدعفونی می‌کنند.

 این گاز، ترکیب شیمیایی بسیار خطرناکی دارد و به شدت سمی است و در زمان ضدعفونی کردن برنج در انبارهای بزرگ نباید کسی در محل حضور داشته باشد.

 در خانه می‌توان قرص سیر را برای جلوگیری از مخلوط شدن با برنج، داخل یک قوطی کبریت قرار داد و پس از ایجاد چند سوراخ ریز روی قوطی کبریت، آن را داخل گونی برنج انداخت.

همانطور که گفتیم، پیشگیری از حشره زدن برنج با استفاده از روش‌های بالا، بسیار ساده‌تر از رهایی از دست این آفات است.

بهترین راه این است که اگر مکان مناسبی برای انبار کردن برنج ندارید، برنج خود را از فروشگاه‌های معتبر مثل فروشگاه آنلاین برنج شالیزار و در فاصله‌های زمانی کوتاه‌مدت تهیه کنید و نگهداری و انبار برنج را به آن‌ها بسپارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *