دستور پخت غذا و دسر, مصارف برنج

دسر با برنج

دسر با برنج

دسر ایرانی به نام شله زرد

با برنج دسرهای بسیار خوشمزه ایرانی و فرنگی وجود دارد که ما در بلاگ شالیزار قصد داریم بخشی از آن‌ها را به شما آموزش دهیم. در این نوشته، به آموزش یکدسر با برنج به نام شله زرد می‌پردازیم.

در بلاگ شالیزار برای طبخ شله زرد سه دستور متفاوت قرار داده‌ایم. علاوه بر این، نکات مهمی برای شما گذاشته‌ایم تا با رعایت آن‌ها بتوانید شله زرد خوشمزه‌تری بپزید.

دستور پخت شله زرد

دستور شماره یک

مواد لازم:

 1. برنج ۱ پیمانه
 2. آب ۶ پیمانه
 3. شکر ۲ پیمانه
 4. کره ۵۰ گرم
 5. پودر زعفران آسیاب شده
 6. گلاب یک دوم پیمانه
 7. هل ساییده کمی
 8. دارچین و خلال پسته و بادام به مقدار دلخواه

با این مقدار مواد ۴ تا ۵ پیاله شله زرد خواهید داشت.

طرز تهیه: شله زرد را عموماً به یک روش درست می‌کنند. برنج شله زرد بهتر است نیم‌دانه باشد ولی از برنج کامل هم می‌توان استفاده کرد. فقط کمی زمان پخت آن بیشتر می‌شود و حدود یکی دو پیمانه آب بیشتری می‌برد.

برنج باید ایرانی باشد تا شله زرد کیفیت بهتری داشته باشد. بعد از اینکه برنج را شستید با مقدار آبی که ذکر شده روی حرارت قرار دهید تا بپزد. وقتی که به قل قل افتاد و برنج‌ها کمی پخت، شکر را اضافه کنید.

حدود نیم تا یک ساعت زمان دهید تا برنج و شکر باهم بپزد و برنج تقریباً له شود.

بعد کره و زعفران و هل را که از قبل آماده کرده‌اید اضافه کنید و باز فرصت دهید تا زعفران کاملاً رنگش را پس بدهد و شله زرد بیشتر جا بیفتد. تقریباً نیم ساعت دیگه وقت لازم است.

کل مراحل پخت برای این مقدار حدود دو تا سه ساعت طول می‌کشد. وقتی که حس کردید غلظتش کافی است، می‌توانید گلاب را اضافه کنید و بعد از پنج دقیقه شله زرد را از روی شعله بردارید.

دستور شماره دو

مواد لازم:

برای چهار ظرف

 1. برنج ۲ لیوان
 2. شکر ۴ لیوان
 3. گلاب ۱ لیوان
 4. کره ۵ تا ۶ قاشق سوپ‌خوری
 5. خلال بادام سه چهارم لیوان
 6. زعفران و هل به اندازه لازم
 7. دارچین برای تزیین به اندازه لازم
 8. آب سرد ۱۴ تا ۱۶ لیوان

طرز تهیه: برنج را قبل از استفاده حتماً خوب با آب گرم شست‌وشو بدهید و چند بار آب آن را خالی کنید. پس از آن روی آن آب گرم بریزید و برای چهار پنج ساعت بگذارید خیس بخورد.

آب برنج را خالی کنید. بعد آن را همراه ۱۴ لیوان آب داخل قابلمه بریزید و بگذارید جوش بیاید. پس از جوش آمدن بلافاصله حرارت را کم کنید و بگذارید به آرامی بپزد.

در صورتی که حرارت زیاد باشد برنج به ته قابلمه خواهد چسبید. کافی است برنج و آب به آرامی بجوشد. وسط‌های کار کمی زعفران به برنج و آب بیفزاید تا همراه با مرحله آخر بجوشد.

مقدار زعفران را خودتان تصمیم بگیرید و کم‌کم بیفزاید و هم بزنید و بگذارید چند دقیقه‌ای بجوشد. اگر کم بود مقدار دیگری بیفزاید به صورتی که رنگ شله زرد به حد مطلوب زرد شود.

اگر احیاناً در مدت طبخ آب برنج تمام شد، مقداری آب گرم به آن اضافه کنید. در این مدت تمام وقت آن را زیر نظر داشته باشید و مدام به هم بزنید. در غیر این صورت برنج به کف قابلمه خواهد چسبید.

هرچه به آخر طبخ نزدیک‌تر بشوید، امکان چسبیدن به ته قابلمه بیشتر می‌شود. در نتیجه در اواخر کار مدام شله زرد را هم بزنید.

کمی مانده به آخرهای کار وقتی تقریباً برنج‌ها خوب نرم و له شد، شکر، گلاب، هل و کره را به آن بیفزاید و هم بزنید.

معمولاً نیازی به افزودن آب نیست چون مقدار آب داده شده کفایت می‌کند. ولی برنج‌های گوناگون مقدار آب بیشتر یا کمتری نیاز دارند.

برای خلال بادام‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد، خلال بادام را بعضی در آخر طبخ شله زرد توی شله زرد می‌ریزند و بعضی زودتر. دلیل این کار این است که بعضی دوست دارند خلال بادام سفت باشد و بعضی برعکس دوست دارند خلال بادام نرم باشد.

این بستگی به سلیقه خود شما دارد. اگر مطمئن نیستید، می‌توانید خلال بادام را در ظرفی جداگانه بجوشانید و هنگامی که نرمی و سفتی آن باب میل شما بود، آن را کنار بگذارید و در آخر طبخ شله زرد خلال بادام را بیفزاید و کمی هم بزنید و بگذارید چند دقیقه‌ای بجوشد.

دقت کنید وقتی شله زرد آماده است که زیاد شل نباشد. وقتی آن را در ظرف می‌ریزید، نباید ولو شود و حالت آش داشته باشد.  البته دقت کنید شله زرد وقتی سرد شد هم مقداری سفت‌تر خواهد شد.

بعد از خاتمه کار شله زرد را در ظرف بریزید و با دارچین و خلال پسته آن را تزئین کنید.

دستور شماره سه

مواد لازم:

 1. برنج: یک کیلوگرم
 2. شکر: ۲ تا ۲/۲۵۰ کیلوگرم
 3. روغن: ۱۵۰ گرم
 4. زعفران سائیده: ۵/۱ مثقال(۶ گرم)
 5. گلاب: ۱پیمانه
 6. خلال بادام: ۱۵۰ گرم
 7. خلال پسته برای تزئین: ۵۰ گرم

طرز تهیه (برای ۴ نفر): برنج را پیمانه کرده و از ۶ تا ۷ برابر برنج، آب در نظر می‌گیریم. سپس برنج را به دقت شسته و ۶ برابر، آب روی آن می‌ریزیم و برنج را روی آتش می‌گذاریم تا جوش بیاید.

وقتی مغز برنج کاملاً نرم شد، شکر را داخل برنج ریخته و مرتب به هم می‌زنیم تا شله زرد کاملاً جا بیفتد. در صورتی که شله زرد سفت بود، ۱ تا ۲ پیمانه دیگر آب گرم اضافه می‌کنیم.

زعفران را در کمی آب جوش حل کرده و داخل شله‌زرد می‌ریزیم. روغن را داغ کرده و به شله زرد اضافه می‌کنیم. کمی از بادام را به آن اضافه می‌کنیم. گلاب را نیز افزوده و شله زرد را به هم می‌زنیم تا تمام مواد کاملاً با هم مخلوط شوند.

سپس در ظرف را بسته و در صورت استفاده از فر، شله زرد را در کف فر با حرارت ملایم به مدت نیم ساعت می‌گذاریم. بعد از جا افتادن شله زرد، آن را در ظرف می‌کشیم و با دارچین و خلال بادام و پسته تزئین می‌کنیم.

نکات مهم درباره پخت شله زرد

نکات مهمی که در پخت شله زرد باید رعایت کرد:

 • نکته پخت شله زرد این است که شکر را حتماً باید بعد از پختن برنج اضافه کنید. دقت کنید حتماً باید محلول زعفران را قبل از اضافه کردن شکر به برنج اضافه کنید.

گاهی شله زردها بعضی دانه برنجشان سفید است. این سفیدی به خاطر این است که اول شکر را ریخته‌اند و بعد زعفران. لعاب شکر باعث می‌شود همه دانه‌های برنج به طور یکنواخت رنگ نگیرند. هر چی دانه‌های برنج ریزتر باشد بهتر اشت. برای پخت شله زرد بهتر است که از برنج نیم دانه استفاده کنید.

 • زعفران را هیچ وقت مستقیماً در شله زرد نریزید. مقدار مورد نظر از زعفران را در آب جوش حل کنید و به مواد اضافه کنید.
 • برای اینکه شله زرد قوام داشته باشد و آب نیندازد، بعد از کامل شدن مواد می‌توانید یک شعله‌پخش‌کن زیر دیگ بگذارید و اجازه دهید نیم ساعت روی شعله ملایم بماند تا تمام آبش کشیده شود.
 • اگر شله زرد به مقدار کم درست می‌کنید، می‌توانید آن را در ظرف پیرکس بکشید و برای چند دقیقه توی فر بگذارید تا آبش کشیده شود.
 • برای اینکه پودر هل سیاه است و رنگ شله زرد را تغییر می‌دهد، بهتره پودر هل را مستقیماً توی شله زرد نریزید و به جای آن از روش زیر استفاده کنید.

پودر هل را توی یک دستمال می‌ریزیم و گره می‌زنیم و توی یک لیوان می‌گذاریم و آب جوش رویش می‌ریزیم. بعد از دو ساعت در می‌آوریم، فشار می‌دهیم و می‌گذاریم ته‌نشین شود. وقت اضافه کردن هل که رسید، فقط آب روی هل‌های ته‌نشین‌شده را به شله زرد اضافه می‌کنیم.

روش دیگر هم این است که مقدار لازم هل با پوست را برمی‌داریم و پوستش را چاک می‌دهیم و در یک ظرف می‌گذاریم. روی آن آب جوش می‌گذاریم و در ظرف را هم می‌بندیم. بعد ظرف را به روش بن‌ماری به مدت نیم ساعت حرارت می‌دهیم تا اسانس هل خارج شود. وقت اضافه کردن هل که رسید، هل‌ها را از آب خارج می‌کنیم و فقط آب را به شله زرد اضافه می‌کنیم.

 • می‌تونید بادامی را که می‌خواهید به شله زرد اضافه کنید، از قبل در گلابی که برای شله زرد نیاز دارید، بخیسانید و وقت اضافه کردن گلاب که رسید، با هم اضافه‌شان کنید.

توصیه می‌کنیم این کار را حتماً امتحان کنید. چون هم خلال بادام نرم می‌شود و هم بادام‌های شله زرد بی‌مزه نمی‌شود.

 • دقت کنید فقط وقتی که برنج به حالتی که دلخواه شماست رسید، می‌توانید شکر را اضافه کنید. چون بعد از اضافه کردن شکر، درست است که شله زرد کمی لعاب می‌اندازد، اما برنج به هیچ وجه بیشتر نمی‌پزد.
 • برای اینکه شله زرد ته نگیرد، بعد از اضافه کردن شکر باید دائم شله زرد را هم بزنید.
 • از آنجا که شکر با حرارت دیدن کمی آب می‌اندازد، بلافاصله بعد از اضافه کردن شکر، آب شله زرد بیشتر می‌شود. پس این نکته هم حتماً در نظر داشته باشید و قبلش آب اضافه نکنید.
 • وقتی شله زرد را برای دسر استفاده می‌کنید بهتر است سرد سرو شود.
 • در آخرین مراحل پخت اگر احساس کردید آبش کم است، می‌توانید مقداری آب اضافه کنید و اگر هم رقیق بود، بگذارید تا آب اضافی بخار شود.

میزان غلظت شله زرد باید آنقدر باشد که اگر مقدار کمی ازش توی سینی ریختید، کاملاً پخش نشود و کمی قوام داشته باشد.

منبع خبر: آژانس دیجیتال مارکتینگ پنتا

2 thoughts on “دسر با برنج

 1. کامران صابری گفت:

  مطلب بسیار مناسبی بود ، با تشکر از وبسایت خوبتان

  1. مدیریت سایت گفت:

   با سلام و احترام
   ممنون به خاطر دیدگاه خوبتان
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *