دستور پخت غذا و دسر, مصارف برنج

انواع پلو با برنج ایرانی

انواع پلوها با برنج ایرانی

در آشپزی ایرانی کمتر غذایی می‌بینید که دستور آن بدون حضور برنج ایرانی باشد. برنج، غذای اصلی ما ایرانی‌هاست و انواع پلو با برنج ایرانی عضو ثابت مجالسمان هستند.
برنج در غذای روزانه ما هم همیشه حاضر است.
در ادامه، پنج پلو با برنج ایرانی را معرفی می‌کنیم و خیلی کوتاه دستور پخت آن‌ها را برای شما می‌گذاریم. هر آشپزی به سبک ایرانی، باید حداقل از عهده پختن این پلوها برآید.

شیرین پلو با برنج ایرانی

شیرین‌پلو یکی از محبوب‌ترین و مجلسی‌ترین انواع پلو با برنج ایرانی است که همراه با مرغ، بوقلمون یا گوشت قلقلی سرو می‌شود.
خلال پوست پرتقال شیرین شده و شکر، خلال پسته و بادام خوابانده شده در گلاب و زرشک را با کره تفت می‌دهیم. عطر پرتقال و گلاب ترکیب جذابی می‌سازد که در کمتر غذای دیگری مشابهش را دیده‌اید.
سینه مرغ را با پیاز داغ و زعفران فراوان می‌پزیم و این مواد را لابه‌لای پلوی دم‌کشیده می‌ریزیم و سرو می‌کنیم. زدن چند قاشق شکر به مواد در حال تفت به ذائقه شما بستگی دارد. این پلو در کل غذای محبوب شیرینی‌دوستان است.

زرشک‌پلو همراه بی‌نظیر خوراک مرغ

زرشک‌پلو هم‌نشین همیشگی مرغ در سفره ایرانی است. زرشک قرمز و درشت ایرانی را ابتدا کمی خیس می‌کنیم و پس از آبکش کردن آن را در کره تفت می‌دهیم. باید دقت کنید که شعله زیاد نباشد چون زرشک به سرعت روی حرارت زیاد می‌سوزد.
پلو ساده را آماده و مقداری از آن را با زعفران دم‌کشیده مخلوط می‌کنیم. زرشک را با پلوی زعفرانی مخلوط کرده و موقع سرو، روی دیس پلو می‌کشیم.

باقالی پلو یک پلوی مجلسی

باقالی پلو هم‌نشین ماهیچه و گردن و هر نوع خوراک گوشت بره در سفره ایرانی است. پلوی سبزرنگی که سفره را رنگین‌تر می‌کند.
برای باقالی پلو باید از باقلای تازه یا خشک لپه یا خلال شده استفاده کنید. باقلای سبز تازه را می‌توانید همراه با برنج خیس‌خورده توی دیگ آب جوش بریزید و همراه با برنج آبکش کنید.
باقلای خشک را لازم است که از قبل بپزید و بعد با برنج مخلوط کنید. در زمان دم کردن برنج لابه‌لای آن شوید خشک بریزید و روی برنج را کره آب شده بدهید.
ته‌دیگ ماستی یا ته‌دیگ کاهو می‌تواند ته‌دیگ مناسبی برای این پلوی خوشمزه باشد.

عدس پلو را چطوری می‌پزید؟

عدس‌پلو را در هر شهر و هر خانواده‌ای با دستورهای متفاوت درست می‌کنند. برخی گوشت چرخ‌شده و رب گوجه را همراه این غذا می‌کنند و آن را با چاشنی شور و ترش می‌پسندند.
اما عدس پلو اغلب با پیازداغ فراوان و کشمش و خرمای تفت داده شده در کره، همراه مرغ زعفرانی یا بدون آن سرو می‌شود و با چاشنی شیرین بیشتر جور است.
اگر برنج را در آب عدس بپزید، عدس‌پلوی شما صورتی‌رنگ خواهد شد و اگر عدس را جداگانه بپزید و با برنج آبکش شده، دم کنید، رنگ پلوی شما تغییری نخواهد کرد.

لوبیا پلو با لوبیا سبز یا لوبیا چشم‌بلبلی؟ مسئله این است!

لوبیا پلو هم یکی از پلوهای ایرانی است که بر سر دستور اصلی پخت آن اختلاف‌هایی وجود دارد. اغلب مناطق ایران به مخلوط پلو با لوبیای سبز خرد شده به همراه گوشت تکه‌ای یا چرخ شده با ادویه‌های مختلف مثل دارچین و فلفل و چاشنی رب گوجه فرنگی، لوبیا پلو می‌گویند.
ولی در برخی مناطق هم با لوبیای چشم‌بلبلی و شوید، لوبیاپلو درست می‌کنند. هر دوی این پلوها، چه با لوبیای سبز و چه با لوبیای چشم‌بلبلی از خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین پلوهای ایرانی با برنج ایرانی هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *