دسته‌بندی نشده

انواع برنج که باید آن‌ها را بشناسید

انواع برنج

برنج تنوع بسیار زیادی در سرتاسر جهان دارد. شاید در ایران اسم انواع برنج ایرانی را شنیده باشید و چند قلم را هم بتوانید تشخیص دهید. در این لینک درباره انواع برنج ایرانی نوشته‌ایم. اما این تنوع در دنیا چگونه است؟

شاید باورتان نشود اما در جهان نزدیک ۴۰هزار گونه مختلف برنج وجود دارد. در این نوشته قصد داریم مهم‌ترین انواع برنج دنیا را تا حدی معرفی کنیم.

آنچه واضح است در دستورهای غذاهای ایرانی تنها از برنج ایرانی و انواع مشابه به آن استفاده می‌شود و دیگر گونه‌هایی که در این نوشته با آن آشنا خواهید شد، در سفره ایرانی جایی ندارد.

این دانه سرشار از ویتامین‌ها و املاح  به حدی متنوع است که در دستور هزاران غذا، به تنهایی یا به عنوان ساید غذا می‌توان از آن استفاده کرد.

دسته‌بندی کلی انواع برنج

شاید شما درباره برنج سفید و برنج قهوه‌ای شنیده باشید ولی آیا نوع دیگری از برنج را هم می‌شناسید؟ دنیای برنج‌ها ممکن است با تنوع بسیارش کمی گیج‌کننده به نظر بیاید ولی همه این انواع را می‌توان در چند دسته‌بندی کلی جای داد؛ برنج دانه بلند، برنج دانه متوسط و برنج دانه کوتاه.

برنج دانه بلند به انواعی اطلاق می‌شود که بلندی آن‌ها حداقل چهار برابر عرض دانه باشد. این نوع برنج فراگیرترین نوع آن در جهان است.

برنج دانه متوسط ارتفاعی دو برابر عرض دانه‌اش دارد. برنج دانه کوتاه هم که دانه هایی کوتاه و چاق دارد.

در ادامه راهنمایی از پنج نوع برنجی که بهتر است آن‌ها را بشناسید، می‌خوانید.

۱. برنج قهوه‌ای

برنج قهوه‌ای یک انتخاب سالم‌تر نسبت به برنج سفید است. شما به راحتی می‌توانید در هر دستور غذایی برنج سفید را با برنج قهوه‌ای جایگزین کنید.

برنج قهوه‌ای برنجی است که لایه‌های بیرونی دانه از آن جدا شده‌اند ولی لایه چسبیده به برنج هنوز باقی مانده است. این نوع برنج از انواع برنج دانه بلند و دانه متوسط تهیه می‌شود.

برنج قهوه‌ای طعمی متفاوت دارد و کمی بیشتر باید آن را جوید. این برنج مملو از مواد مغذی مانند فیبر، منگنز، فسفر، آهن و ویتامین ب۳، ب۱ و ب۶ است.

انواع برنج . برنج قهوه‌ای

انواع برنج

۲. برنج سفید

برنج سفید که پرمصرف‌ترین نوع برنج است برنج دانه بلندی است که همه لایه‌های بیرونی دانه از روی آن برداشته شده و تنها مغز سفید آن باقی است. در این حالت مواد مغذی کمتری در دانه مانده ولی برای انواع دستورهای غذایی عالی است.

۳. برنج جزمین

این برنج که با نام برنج معطر تایلندی هم در دنیا شناخته می‌‌شود برنجی دانه بلند و تایلندی است که طعمی شبیه دیگر غلات و رایحه‌ای شبیه گل‌ها دارد. این برنج وقتی پخته می‌شود نرم و اندکی چسبناک است. به همین دلیل برای غذاهای آسیایی و کاراییبی مناسب است. این برنج برای یک خوراک تند کاری یا خوراک مرغ جاماییکایی مناسب است.

۴. برنج باسماتی

این نوع برنج در هند و پاکستان عمل می‌آید و همان برنج دانه بلند هندی است که در بازارهای ایران هم پیدا می‌کنید. برنج باسماتی از نوع برنج‌های دانه بلند است و عطری قوی و مخصوص به خود دارد که نتیجه پروسه یک ساله عمل آمدنش است. این برنج برای پلوهای هندی مثل کاری عالی است و عطر این غذا را تکمیل می‌کند. این برنج بوی خاصی دارد که شاید خوشایند ذائقه ما نباشد ولی به طعم آن می‌ارزد.

۵. برنج آربوریو

این نوع برنج نوعی برنج دانه کوتاه از ایتالیا است که برای پخت آهسته مناسب است چون مایعات و طعم‌ها را به خود جذب می‌کند. بافت این برنج پس از پخت کرِمی و چسبناک است که آن را برای غذای ایتالیایی ریسوتو عالی می‌کند.

شالیزار فروشگاه برنج ایرانی است اما گاهی مثل این مطلب، برای شما دیگر انواع برنج در دیگر نقاط دنیا را هم معرفی می‌کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *